اطلاعاتی که قبل از خرید شیر برقی پیستونی بهتر است بدانید

شیر پیستونی با عملکرد سلونوئیدی از مکانیزم پیستون جهت کنترل جریان سیالات در سیستم‌های صنعتی همچنین اتوماسیون استفاده می‌کند که با متریال برنجی، برنجی با روکش کروم همچنین استیل تولید می‌شود تا قابلیت کنترل انواع سیالات با فشار یا دمای متفاوت را دارا باشد. عملکرد این نوع بسیار سریع بوده بطوریکه با توجه به سیگنال الکتریکی بصورت سریع و دقیق جریان سیالات را کنترل می‌نماید.
شیر پیستونی برای انواع سیالات اعم از آب، بخار، روغن داغ، هوا، گازوئیل و... برای صنایع مختلفی چون خودروسازی، صنعت برق، صنایع شیمیایی، صنعت برودتی همچنین تهویه هوا از مدل پیستونی استفاده می‌شود که دارای سایزهای 1 اینچ تا 6 اینچ می‌باشد.

با ساختار شیر برقی پیستونی آشنا شوید:

 • بدنه: بدنه شیر با جنس فلزی یا پلاستیکی که دارای سوراخی است تا جریان سیالات را از آن عبور دهد.
 • پیستون: داخل بدنه قرار دارد و متحرک است بدین صورت که وقتی شیر فعال می‌شود پیستون حرکت کرده سپس جریان هوا را مسدود یا آزاد می‌کند.
 • سلونوئید: یکی از قطعات مهم در پیستونی است که به المنت برقی نیز معروف می‌باشد. سلونوئید توسط سیگنال الکتریکی کنترل شده بطوریکه با اعمال سیگنال الکتریکی به سلونوئید، پیستون حرکت کرده نهایتا جریان هوا را کنترل می‌کند.
 • صفحه های گرانیتی: این صفحه مابین پیستون و بدنه قرار دارد تا جریان سیالات را کنترل نماید همچنین از رفتن غیر مجاز به بیرون جلوگیری کند.

انواع مدل‌های شیر پیستونی و کاربرد آنها:

 1. پیستونی مستقیم: دارای یک پیستون بوده که با حرکت دادن یک سیم پیچ الکتریکی عمل می‌کند. از این مدل پیستونی برای جریانهای فشار پایین استفاده می‌گردد.
 2. پیستونی غیر مستقیم: این پیستونی توسط یک دیافراگم پیستون را به حرکت در می‌آورد که مناسب جریانهای بزرگتر با فشار بالاتر بوده زیرا این دیافراگم نیروی مورد نیاز برای حرکت پیستونی را کاهش می‌دهد.
 3. پیستونی پایلوت دار: ترکیبی از شیر پیستونی مستقیم و غیر مستقیم است اما دارای یک شیر کوچک جهت کنترل حرکت پیستون اصلی می‌باشد تا  فشارهای بالاتر یا جریانهای بزرگتر را کنترل نماید.
 4. پیستونی دو طرفه: مدل دو طرفه این شیرها جریان را در دو جهت می‌توانند قطع و وصل نمایند تا هنگام نیاز به جهت جریان با مشکل مواجه نشوند.
 5. پیستونی سه طرفه: شیر پیستونی سه طرفه در سه جهت جریان را کنترل می کند که برای سیستم های پیچیده نیاز به تغیر مسیر جریان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 6. پیستونی چهار طرفه: برای سیستمهای هیدرولیکی و پنوماتیکی از این نوع پیستون استفاده می‌شود که با چهار جهت مختلف جریان را کنترل می‌کند.

انواع جنس‌های شیر پیستونی:

 • فولادی: مدل پیستونی فولادی ضد زنگ بوده و دارای مقاومت بالا در برابر فشار و دما همچنین خوردگی می‌باشد.
 • برنجی: دارای مقاومت بالا در برابر خوردگی می‌باشد همچنین به دلیل خاصیت مکانیکی و قیمت مناسب کاربرد زیادی در صنایع مختلف دارد.
 • برنزی: این نوع پیستونی برنجی در صنایع دریایی یا سیستم های آبکاری به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی مورد استفاده هستند.
 • پلاستیکی: از موادی چون PVC، CPVC، PTFE یا سایر پایمرهای مقاوم به خوردگی تهیه میشوند که این شیرهای پیستونی به دلیل مقاومت بالا به خوردگی مناسب کاربردهای شیمیایی هستند.
 • چدنی: در محیطهای دارای فشار و دمای متوسط از شیر پیستونی چدنی استفاده می‌کنند مانند سیستمهای آب و فاضلاب، گرمایش یا تهویه مطبوع.
 • آلومینیومی: مدل آلومینیومی سبک و مقاوم است به همین دلیل در محیطهایی که نیاز به وزن پایین دارند بایستی از این شیر پیستونی استفاده شود.
 • تیتانیومی: دارای مقاومت بالا به خوردگی همچنین بسیار سبک می باشد و برای کاربردهای خاص مورد استفاده قرار می گیرد. شیر پیستونی تیتانیومی به نسبت دیگر مدلهای پیستونی قیمت بالاتری دارد اما به دلیل سبک بودن مورد استفاده بسیاری از صنایع می‌باشد.

قبل از خرید شیر پیستونی با کاربردهای آن در صنایع آشنا شوید:

 • صنعت نفت و گاز: این نوع پیستونی جهت کنترل سیالات گاز، نفت خام یا فراورده های نفتی در خطوط لوله، تجهیزات نفتی و گازی همچنین واحدهای پالایشگاهی استفاده می‌شود.
  صنعت پتروشیمی: شیر پیستونی جهت کنترل جریان مواد شیمیایی مختلف مانند اسیدها، قلیاها، حلال‌ها و مواد شیمیایی خطرناک در پتروشیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  صنعت آب و فاضلاب: شیر پیستونی برای کنترل جریان آب و فاضلاب در سیستمهای تصفیه آب، توزیع آب، جمع آوری فاضلاب‌ها مورد استفاده می‌باشد.
  صنعت غذایی: جهت کنترل جریان موادی چون شیر، روغن، سس‌ها، عصاره‌ها یا سایر مواد اولیه در فرایندهای تولید محصولات غذایی از مدل پیستونی استفاده می‌شود.
  صنعت خودروسازی: جریان سوخت، هوا یا سیالات دیگر را در سیستمهای سوخت رسانی، تهویه، سیستمهای هیدرولیکی و پنوماتیکی کنترل می‌کند.
  صنعت فرآوری کاغذ و چوب: شیر پیستونی جریان مواد مختلف چون چسپها، رنگها، رزین‌ها یا سایر مواد شیمیایی در فرایندهای تولید کاغذ یا چوب را کنترل می نماید.

هنگام خرید شیر برقی پیستونی چه نکاتی را مدنظر قرار دهیم تا انتخابی درست و به صرفه داشته باشیم

 • نوع جریان سیالات
 • محدوده جریان
 • فشار
 • نوع ماده کنترل شده توسط پیستونی
 • دما
 • ویژگی های فنی
 • استادنداردها و مقررات

در فروشگاه مبنا نیرو برندهای باکیفیتی نظیر دوراویس و اسکا برای خرید شیر پیستونی ارائه می‌شود

قیمت شیر برقی پیستونی متاثر از چیست؟

شیر پیستونی یکی از قطعات بسیار مهم در صنایع بوده که براساس سایز ، جنس، کشور سازنده، برند، نوع ماده مورد استفاده در آن قیمتش متفاوت خواهد بود. در فروشگاه اینترنتی مبنا نیرو محصولاتی نظیر شیر برقی، اکچویتور، رگلاتور، فیلتر پنوماتیک، واحد مراقبت و... با کیفیت بسیار بالا همچنین نازلترین قیمت ارائه می‌گردد جهت اطلاعات بیشتر یا خرید محصولات این فروشگاه با واحد بازرگانی ما تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول:

شیربرقی پیستونی چیست؟ شیر برقی پیستونی دارای عملکرد سلونوئیدی است که برای کنترل جریان سیالات مختلف در سیستم های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
جنس شیر برقی پیستونی چیست؟ در سه جنس برنجی، برنجی با روکش کروم، استیل، پلاستیک و.... ساخته می‌شود.
اجزای شیر برقی پیستونی؟ بدنه، پیستون، سلونوئید، صفحه گرافیکی از اجزای پیستونی می‌باشند.
شیر پیستونی در چه صنایعی کاربرد دارد؟ برای انواع صنایع مانند، صنعت نفت و گاز، پتروشیمی، غذایی، خودروسازی، آب و فاضلاب، فراوری کاغذ و چوب و بسیاری دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.