آشنایی با عملکرد شیر برقی بک فیلتر چکونه است؟

شیر برقی بک فیلتر یکی از تجهیزات پنوماتیکی است که در سایز های مختلف برای کنترل جریان سیال در یک سیستم لوله‌کشی کاربرد بسزایی دارد. . با فعال شدن شیر برقی بک فیلتر فشاری که در دیافراگم محبوس شده به سرعت تخلیه می‌شود در این صورت اختلاف فشار زیادی در دیافراگم ایجاد شده و ناگهان باز می‌شود نهایتاً فشار هوا کمتر شده سپس فورا شیر بسته می‌شود. این محصول با برندهای مختلف داخلی و خارجی از جمله دوراویس، آسکو، توربو و ... در بازار موجود می باشد.

مزایای استفاده از شیر برقی بک فیلتر چیست؟

این محصول در صنایع غذایی، آب و فاضلاب، بتنی  و پتروشیمی کاربرد بالایی دارد استفاده از شیر برقی بک فیلتردار نرمال کلوز در صنایع مختلفی مانند آب و فاضلاب، صنایع شیمیایی، نفت و گاز، صنعت معدن و غیره برای کنترل جریان سیال در شرایط اضطراری همچنین قطع برق بسیار مناسب است.

 • دقت بالا در کنترل جریان سیال
 • به راحتی قابل نصب هستند و قابلیت باز و بسته شدن سریع را دارند.
 • قابلیت اتوماسیون، کنترل از راه دور
 • دارای عمری طولانی و در نهایت کاهش هزینه در صورت استفاده صحیح
 • عملکرد قابل اعتماد بسیار مناسب است.

شرح کامل چگونگی عملکرد شیر بک فیلتر به زبان ساده

وظیفه اصلی شیر برقی بک فیلتر، کنترل جریان سیال است که از طریق کنترل میزان باز و بسته بودن شیر، جریان سیال را تنظیم می‌کند. معمولاً دارای مکانیزمی هستند که با حرکت محرک الکتریکی، شیر را باز و بسته می‌کند. آنها دارای فیلتری هستند که جسم‌های معلق را از جریان سیال جدا می‌کنند و این امر باعث می‌شود تا جریان سیالی که از شیر عبور می‌کند، تمیزتر باشد.

شیر برقی بک فیلتردار نرمال کلوز  یک نوع شیر بک فیلتر است که در حالت عادی (خاموش) بسته است. جریان سیال را به صورت بلوکه شده نگه می‌دارد. وقتی برق به شیر متصل می‌شود همچنین سیگنال باز شدن به آن ارسال می‌شود، شیر باز شده و جریان سیال اجازه عبور می‌دهد. این نوع شیر برقی بطور معمول برای کنترل جریان سیال در صورت قطع برق یا وقفه در سیستم استفاده می‌شوند تا جریان سیال متوقف شود و خروجی سیستم تحت کنترل باشد.

انواع شیر بک فیلتر

شیر بک فیلتر در دو نوع دیافراگمی و پیستونی موجود است، که هر کدام برای نیازهای خاصی طراحی شده‌اند. انتخاب نوع مناسب شیر بک فیلتر، بستگی به نوع سیال، فشار، دما و نیازهای خاص سیستم شما دارد.

در زیر، به برخی از انواع شیر بک فیلتر معمول اشاره می‌نماییم:  

 1. شیر بک فیلتر ماهواره‌ای : با استفاده از یک توپ (ماهواره) به عنوان قسمت اصلی شیر طراحی شده است. درون توپ، یک فیلتر قرار دارد که جسم‌های معلق را جدا می‌کند. با چرخاندن توپ، شیر باز و بسته می‌شود و در عین حال فیلتر نیز به صورت خودکار تمیز می‌شود.
 2. شیر برقی بک فیلتر مخروطی: دارای یک فیلتر مخروطی است که جسم‌های معلق را درون سیال جدا می‌کند. فیلتر به صورت مخروطی طراحی شده است تا بهبود جریان سیال و جمع‌آوری ذرات بزرگتر را فراهم کند. آنها معمولاً برای جریان‌های با فشار بالا و ذرات بزرگتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 3. شیر برقی بک فیلتر y شکل: سیال وارد شیر از یک سر و خارج شیر از سر دیگر خارج می‌شود. معمولاً برای جریان‌های با فشار متوسط و ذرات کوچکتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 4. شیر برقی بک فیلتر دیسکی : دارای یک دیسک است که جسم‌های معلق را جدا می‌کند. دیسک درون سیال قرار دارد و با چرخش، جسم‌های معلق را جمع‌آوری می‌کند. معمولاً برای جریان‌های با فشار بالا و جسم‌های معلق کوچکتر استفاده می‌شوند.

 شیر برقی بک فیلتر آلومینیومی:

شیر بک فیلتر آلومینیومی برای کنترل جریان سیال در سیستم‌های لوله‌کشی استفاده می‌شود و بدنه آن از آلومینیوم تولید می‌شود. آلومینیوم یک فلز سبک و مقاوم است که بهره‌برداری از آن در سیستم‌های بکارگیری شیرها را آسان می‌کند.  درواقع با استفاده از حرکت محرک الکتریکی، شیر را باز و بسته می‌کند. در عین حال، این نوع شیرها دارای فیلتری نیز هستند که جسم‌های معلق را از جریان سیال جدا می‌کنند. این امر باعث می‌شود تا جریان سیالی که از شیر عبور می‌کند تمیزتر باشد.

پرسش های متدوال در مورد شیر برقی بک فیلتر

 1. شیر برقی بک فیلتر چند نوع می‌باشد؟ دو نوع دیافراگمی و پیستونی
 2. استفاده از شیر برقی بک فیلتر دوراویس و یا آسکو چه مزایایی دارد؟ شیر برقی بک فیلتر دوراویس در صورت نگهداری صحیح عمر طولانی دارد، سریع باز و بسته می‌شود، بسیار راحت نصب می‌گردد، دارای تنوع بالا در سایز و جنس می‌باشد.
 3. آیا نگهداری از شیر برقی بک فیلتر پیچیده است؟ نگهداری این شیرهای برقی نیاز به تنظیمات دوره‌ای شستشو داشته که توسط دستگاه یا نرم افزار کنترل می‌شود همچنین به منظور عملکرد بهتر بایستی بصورت منظم فیلترها و سیستمهای مربوطه را بررسی همچنین تعمیر نمود.